Konuyu İnceleyenler
0 Üye3 Ziyaretçi
(Okunma sayısı 924 defa)
25 Ağustos 2013, Saat: 21:35


  • ***
  • Yönetici
  • Cinsiyet: Bay
  • Üy. Tarihi : Tem 2013
  • Açtigi Konu : 39
  • Cevap Sayisi : 88
  • Toplam İleti : 127
  • Toplam Beğeni: 26
  • Toplam Karma: 19
  • Puan : 1081
Farkettik ki Kayıtlı Üyemiz Değilsiniz...
Sitemizden daha iyi yararlanmak için Kayıt olmalısınız...
Web sitelerinde kullanılabilen 3 tür resim dosyası var: GIF, JPG, ve PNG. Peki bu dosyaların kullanım yerleri ve amaçları neler?

GIF
Grafiksel Dönüşümlü Format. (Graphics Interchange Format) GIF dosylarını renk çoğunluğu fazla olmayan, renk ayrımını keskin bir şekilde göstermesi gerekmeyen info-grafik yerlerde kullanabilirsiniz. GIF dosyaları 256 rengin üstüne çıkmayacak şekilde dizayn edilmiştir. Bu dosyaların sıkıştırma algoritması JPG dosyalarına nazaran daha basittir. Özellikle dijital etiket içermeyen resim ve yazılarda kullanıldığında çok küçük dosya boyutları elde edilebilir.

GIF formatı gradyan renk içeren resimler ve fotoğraflar için uygun bir format değildir. Sınırlı sayıda renge sahip olduğundan gradyan resimler ve fotoğraflar GIF olarak kaydedildiğinde muazzam bir renk ve şekil kaybı yaşayacaktır.

JPG/JPEG
Birleştirilmiş Fotoğrafik Uzman Grubu (Joint Photographic Experts Group). JPG resimleri milyonlarca renge sahiptir. Bu nedenle fotoğraflar ve detaylı resim ihtiyaçları için kullanılabilir. Kullandığı karmaşık sıkıştırma algoritması nedeniyle size daha az kalite kaybı yaşatarak daha küçük boyutta dosya oluşturma imkanı sağlar. Ancak bu sıkıştırmanın kayba neden olduğu ve resim bilgilerinden bazılarını sildiği unutulmamalıdır.

JPG yazı içeren resimlere, tek renkli bloklardan oluşan mat fotoğraflara ve keskin hatlı basit şekillere uygun değildir. Bunun nedeni ise resim JPG formatında sıkıştırıldığında yazı, resim ve çizgilerin buğulanarak keskinliğinin azamlasıdır.

PNG
Taşınabilir Ağ Grafikleri (Portable Network Graphics). PNG formatı GIF formatı telif hakkı iddiaları gündemde olduğu zamanlarda bu formata bir alternatif olarak geliştirilmiştir. PNG grafikleri GIF grafiklerine oranla çok daha iyi bir sıkıştırma oranına sahiptir. PNG dosyaları animasyon ve transparanlık seçeneği de sunmaktadır. PNG resimlerinin iki farklı biçimi vardır. PNG-8 ve PNG-24 olarak adlandırılır. PNG-8, 8 bitlik bir versiyon olup 256 renge kadar destekler. PNG-24 GIF’den farklı olarak daha az kayıpla ve daha çok renk miktarıyla sıkıştırma yapar.

PNG resimleri GIF gibi fotoğraflar için uygun değildir. Fotoğraflarda GIF kadar kalite kaybı hiç bir zaman yaşanmasa da kaliteli bir görünüm çok büyük dosya boyutlarına neden olabilir. PNG resimleri eski mobil telefonlarda görünüm için de uygun değildir.

Aynı resmin JPG, GIF ve PNG formattaki görüntüleri.

BackLink : http://www.detailwebdesign.com/gif_jpg_ve_png_dosyasi_nedir_nerelerde_kullanilir-t2038.0.html
mysql_query("DELETE bitches FROM mylife") or die("or_restart_mylife");
Mesajı Paylaş |

 

GoogleTagged

clip
CloudFlare Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Başlatan PALAUDIS

0 Yanıt
536 Gösterim
Son İleti 25 Ağustos 2013, Saat: 21:42
Gönderen: PALAUDIS
xx
Symbian Nedir

Başlatan code

0 Yanıt
134 Gösterim
Son İleti 06 Kasım 2013, Saat: 20:16
Gönderen: code
xx
Viber Nedir?

Başlatan code

0 Yanıt
105 Gösterim
Son İleti 25 Ağustos 2013, Saat: 00:52
Gönderen: code
xx
Kaizen Nedir?

Başlatan code

0 Yanıt
136 Gösterim
Son İleti 20 Ağustos 2013, Saat: 02:46
Gönderen: code


Kullanıcıların aradığı sayfalar:

png nedir nedemek gif share png nedir gif nedir jpg jpeg html png gif nedir jpeg gif png nedir gif demektir google com
gif nedir jpg nedir png dosya nedir jpg png jpg nedir google